תיאור הקורסים

 

הנחיות לכתיבת עבודות - פרופ' שמעון שמיר

 

סמסטר א' - תש"ף

 

השלמות

 

תולדות העמים המוסלמים, 600 -1500 / ד"ר עידו בן עמי - 12:00-10:00

סדרת ההרצאות מציגה את האלף הראשון בהיסטוריה מוסלמית. הקורס מתחיל בקריירה של הנביא מוחמד בחצי האי-ערב במאה השביעית ומסתיים עם הכיבוש העוסמאני של המזרח התיכון בראשית המאה ה-16. חלקה הראשון של הסדרה משרטט את התהליכים הפוליטיים העיקריים בתקופה זו. נעקוב אחרי הקמת המדינה המוסלמית, השושלות הערביות העיקריות וכיצד הצטרפה אליהן אליטה צבאית-תורכית, ששלטה במזרח התיכון עד ראשית המאה העשרים. חלקה השני של הסדרה מתמקד בסוגיות חברתיות ותרבותיות נבחרות, ובהן: דגמים של התאסלמות, ההבדל בין שערוב להתאסלמות, תרבות חצר אליטיסטית, התארגנות של קהילות עירוניות, היווצרותן של כתות כדוגמת השיעים, ועוד

 

מבוא לתולדות המזה"ת בעת החדישה / פרופ' מאיר ליטבק - 14:00-12:00

הקורס סוקר ומנתח את התהליכים ההיסטוריים המרכזיים שהתחוללו במזרח התיכון במאתיים השנים האחרונות, שעיקרם פעולת הגומלין בין תהליכים פנימיים ובין השפעות המגע בין החברות המוסלמיות במזרח התיכון ו"המערב." בין היתר, הקורס ידון בהשפעות הכלכליות, הפוליטיות והתרבותיות של "המערב" על האזור, בנסיונות רפורמה, התגובות האסלאמיות והלאומיות למשבר החברה המקומית, עלייתן של המדינות הטריטוריאליות לאחר מלחמת העולם הראשונה, משטרי הקצונה המהפכניים ולבסוף, הופעת התנועות האסלאמיות.

 

ימי ה'

 

סדנת המזה"ת  א'  / פרופ' מאיר ליטבק וד"ר חי ינרוג'ק - 17:00-14:00

 

כלכלה פוליטית במזה"ת: היבטים בינתחומיים / ד"ר עמוס נדן 20:30-17:30

 

הקורס עוסק בדרכים שבהן חברה ופוליטיקה עיצבו את כלכלת המזרח התיכון, ולהיפך. נלמד מושגים ותפיסות מתחומי הכלכלה והכלכלה הפוליטית ונתמקד בסוגיות מגוונות לרבות עוני ועושר במזה"ת; סיוע בינלאומי ושיתוף פעולה; "מסורת" ופיתוח; חקלאות, נפט ותיעוש; כלכלה אסלאמית; מגדר; שחיתות; היבטים כלכליים של שלום ומלחמה; טרור וסנקציות כלכליות. אין צורך ברקע כלכלי או אחר לקורס הבינתחומי הזה. הדרישה המוקדמת היחידה היא רצון ללמוד.

 

יום ו'

 

מדינות המגרב: לאומיות וקולוניאליזם / ד"ר דני זיסנויין - 12:00-09:00

הקורס עוסק במדינות צפון אפריקה תוך דגש על המגרב (מרוקו, תוניס ואלג'יריה) ומציג את התהליכים הפוליטיים, החברתיים והתרבותיים העיקריים של התקופה המודרנית. נבחן את האופן שבו מדינות אלו חוו את הקולוניאליזם הצרפתי, כיצד התנהלו מאבקיהן לעצמאות, ומהם האתגרים של המדינות העצמאיות בתקופה הנוכחית ובכלל זה המהפכים במהלך "האביב הערבי". 

 

 

סמסטר ב' – תש"ף

 

ימי ה'

 

סדנת מזה"ת – ב'  / פרופ' מאיר ליטבק וד"ר חי ינרוג'ק - 17:00-14:00

 

מזרחה מכאן: ירדן, עיראק וסוריה בעת החדשה / פרופ' יואב אלון 20:30-17:30

 

יום ו'

 

אסלאם רדיקלי ומתון / ד"ר דינה ליסננסקי - 12:00-09:00

מטרתו של קורס זה היא להתחקות אחר תהליך התהוות הזרמים הקיצוניים והמתונים באסלאם. נלמד את נסיבותיהם ההיסטוריות של זרמים אלו, ואת השפעתם על החברה והפוליטיקה הנוכחית במדינות השונות בעולם.במהלך הקורס הסטודנטים ייחשפו למגוון רחב של תנועות, ארגונים והוגי דעות מוסלמים שהתוו את הבסיס לשינויים שחלו באסלאם המודרני בעשרות השנים האחרונות. נסקור את עלייתו של האסלאם הקיצוני החל ממייסד האחים המוסלמים חסן אל-בנא ב-1928 וכלה בארגוני אל-קאעדה ודאע"ש הפועלים כיום. נתחקה אחר תהליך התהוות הזרמים הקיצוניים והמתונים באסלאם והשפעתם על החברה והפוליטיקה במדינות השונות. נלמד על שימושם של הוגי הדעות המתונים והקיצוניים בפלטפורמות תקשורתיות שונות, כולל מדיה חברתית כמו פייסבוק וטוויטר, את שיטות הפעולה לגיוס תומכים ולוחמים לשורות ארגוני הטרור המושתתים על אידיאולוגיות קיצוניות, ואת פעולת הנגד המתונה מתוך החברות המוסלמיות.

 

ההיסטוריה של המעורבות האמריקאית במזה"ת / פרופ' ארנון גוטפלד - 12:00-09:00

בקורס נתמקד בתיאור ובניתוח של הנושאים המרכזיים המשפיעכים על יצירת מדיניות האמריקנית מאז 1945. המדיניות האמריקנית במזה"ת ובאזור הסכסוך הישראלי-ערבי ישמשו במבחן של נושאים אלה. ההרצאות, הביבליוגרפיה והעבודות יעסקו בתיאור ובניתוח של הרקע והאילוצים המרכזיים על כל ממשל בהגדרת מדיניותו הגלובלית ויישומה במזה"ת עם דגש על הסכסוך הישראלי-ערבי. הקורס יעסוק בהתנגשות המעצמות המזה"ת במלחחמה הקרה 1945 -1990 ובעיקרי המדיניות אחרי סוף המלחמה הקרה. חובה על כל תלמיד להגיש עבודת מחקר [רפראט או עבודה סמנריונית] בהדרכת ובאישור המרצה.

 

 

סמסטר קיץ – תש"ף

 

יום ה'

 

העולם השיעי בין לבנון לאיראן ומעבר / ד"ר אלישבע מכליס - 17:00-14:00

המהפכה האסלאמית באיראן ועלייתם של תנועות ג'האד רדיקליות, החזירו את הסכסוך ההיסטורי בין סונים לשיעים למרכז הזירה הפוליטית במזרח התיכון. העצמת השיעים בעיראק לאחר הכיבוש האמריקאי בשנת 2003, הוסיפה נדבך נוסף למתח הבין-כיתתי באזור. קורס זה יעמוד על מכלול האתגרים העומדים כיום מול העולם השיעי בזירות הפנימיות והאזוריות נוכח השינויים הגאו-פוליטיים שעוברים על העולם הערבי והמוסלמי. המטרה היא לבחון מגוון של תנועות ומדינות בעולם השיעי תוך התייחסות לשאלות של אידאולוגיה, זהות, משאבים, אינטרסים ואסטרטגיה. ניתוח זה יספק כלים להבנת החשיבות העולה של השחקנים השיעים באזור ויחסם המורכב עם העולם הסוני.

 

הסכסוך הישראלי-ערבי / ד"ר יוני פורס - 20:30-17:30

הקורס ינתח שורה של סוגיות מרכזיות בהיסטוריה ובהיסטוריוגרפיה של הסכסוך הישראלי-ערבי, תוך בחינה לעומק של שאלות היסטוריות ומתודולוגיות.

יום ו'

תרבות ערבית, תרבות מזרח תיכונית: היסטוריה ומחקר / ד"ר עידו בן עמי ומר אריק רודניצקי

12:00-09:00

 

הקורס מציג היכרות עם שפה ותרבות במזרח התיכון ככלי לניתוח שינויים בזהות הפרט והקהילה הדתית והלאומית. נבחן את המתודולוגיות העיקריות ונדון במקורות היסטוריים שונים כתובים וחזותיים: מבנים, סקרים, ספרות נוסעים, סרטים, ועוד. כל מפגש יכלול שני מרכיבים: דיון סביב חומר אקדמי והתנסות ב"מעבדה" בניתוח מקורות ראשוניים. לאור האופי המחקרי של הקורס, הוא ישמש גם מסגרת הדרכה לפרוייקט הגמר של התוכנית.

 

 

פרוייקט גמר

 

 

בחינת גמר

- מועד א'- יתפרסמו בקרוב 

- מועד ב' - יתפרסמו בקרוב

 

חומר לבחינת הגמר -בכירים- יתפרסם בקרוב

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive