פרופ' מרים[מירי] שפר מוסנזון

  • סגל אקדמי בכיר בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה
חוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה סגל אקדמי בכיר
פרופ' מרים[מירי] שפר מוסנזון
טלפון פנימי: 03-6409450
פקס: 03-6406934
משרד: גילמן, 429

אודות

אני פרופסור-חבר וראשת החוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה וראשת החוג. אני חובשת שני כובעים. כובעי המחקרי משלב בין היסטוריה עוסמאנית להיסטוריה של בריאות ואיכות חיים בעולם האסלאם. בעבר נושאי המחקר שלי היו שיגעון, בתי חולים, תפיסות הוליסטיות לגבי גוף ונפש, רפואה צבאית והיבטים נוספים שקשורים ברפואה כתיאוריה וכפרקטיקה. הנושא הרפואי העביר אותי לעסוק בבריאות, חולי ומוות, ובכלל זה בהקשר של סביבה, איכות סביבה ואיכות חיים. אני מנסה לשחזר את התפיסות של אנשי המזרח התיכון הטרום-מודרני באיזורים דוברי תורכית וערבית לגבי בריאות, חולי ומוות. המטרה הסופית היא להבין טוב יותר את פעולתהּ של החברה המוסלמית הטרום-מודרנית ואת מאפייניה התרבותיים. תוכנית מחקר זו מהתפיסה, לפיה שמות "גדולים", מנהיגים, מלחמות וכיבושים אינם בהכרח אבני היסוד ללימוד היסטוריה של חיי יום-יום ושל "האדם הפשוט". "זוטות" כגון אוכל ושתיה, זמן פנוי, מערכות יחסים, משחקים, וכן — גם סקס, מילאו תפקידי מפתח כפי שהם ממלאים בהווה שלנו. רוב האנשים כלל אינם משתתפים במלחמות, נושאים ונותנים על בריתות בינלאומיות, מחוקקים חוקים או כותבים אנציקלופדיות וספרי הגות מלומדים. אבל כדבריה של סוזן סונטג, כולנו בשלב כלשהו "אזרחים" גם במחוזות החולי. בכובעי המנהלי אני מנסה ליצור מסגרת נעימה ונוחה לסגל ולסטודנטים לטובת חוויה אינטלקטואלית וחברתית. 

קורות חיים

התחלתי את הלימודים לתואר ראשון במסגרת התוכנית החד-תחומית לתלמידים מצטיינים כערביסטית שמתעניינת בנושאים עכשוויים. אחרי שלמדתי בשנה א' את קורס החובה בתולדות האימפריה העוסמאנית הוקסמתי מהסולטאנים (כן, התככים בארמון עשו לי את זה). לכך הוספתי גם לימוד של השפות התורכית והתורכית-העוסמאנית, ו"המרת הדת" היתה סופית ללא דרך חזרה: את התואר כבר סיימתי כעוסמאניסטית מושבעת. לימודים ב-Boğaziçi Üniversitesi באסתאנבול ב-1995 חתמו את הנושא גם מהבחינה הקולינרית: התמכרתי למטבח התורכי. במהלך הדוקטורט חקרתי שנה בתורכיה (באסתאנבול ובאנקרה) והייתי מלגאית של משרד החינוך התורכי. השתלמתי גם בלונדון ב-Wellcome Institute for the History of Medicine. את הדוקטורט על בתי חולים בערי הבירה העוסמאניות במאות ה-16 וה-17 סיימתי בשנת 2001. אחרי מלגות מחקר במכון Skilliter Centre for Ottoman Studies באוניברסיטת קיימברידג' ובספריה של אוניברסיטת פרינסטון, הצטרפתי לחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה כ"מלגאית אלון". את חצי שנת השבתון שלי ב-2011 ביליתי -- כמה מפתיע -- בתורכיה.

תלמידי מחקר

אני מעוניינת להנחות תלמידי מחקר לתואר שני ושלישי בנושאים שקשורים לתחומי המחקר שלי: היסטוריה עוסמאנית בעת החדשה המוקדמת; בריאות, רפואה, ואיכות סביבה בהקשרים אסלאמיים. אם אתם מעוניים לפתח פרויקטים במסגרת נושאים אלה, אשמח אם תצרו איתי קשר. ד"ר צמרת לו-דפני סיימה ב-2016 דוקטורט על תרבות חומרית, רשתות חברתיות ואליטות פוליטיות בדיארבכר במאה ה-18. כרגע אני מנחה שלושה דוקטורנטים: מר עידו בן-עמי כותב על יחס ורגשות של החברה העוסמאנית העירונית לבעלי חיים מבוייתים בעת החדשה המוקדמת; גברת ג'ניפר פוליאקוב כותבת על עבדות ביתית לבנה באסתנבול; וגברת אירנה פליטר כותבת על הדיפלומטיה העוסמאנית-פרוסית סביב 1800.

פרסומים

פרסמתי עד כה שלושה ספרים. אסלאם: מבוא קצר (תל אביב: אוניברסיטת תל אביב, ההוצאה לאור ו"מפה" הוצאה לאור, 2006) נועד לקהל המתעניין הרחב. ב-2009 יצא לאור ספרי על רפואה עוסמאנית בעת החדשה המוקדמת Ottoman Medicine: Healing and Medical Institutions 1500-1700 (הוצאת State Universiyt of New York Press). בינואר 2014 התפרסם התרגום לתורכית בהוצאת Kitap באסתנבול. ספר נוסף בעברית הוא ספר הלימוד ידע, מדע וטכנולוגיה באימפריה העות'מאנית בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה במסגרת הקורס לתולדותיה של האימפריה העוסמאנית (2015). ספר זה הוא תוצר של מחקר על האופן שבו עוסמאנים חשבו ועשו מדע וטכנולוגיה: Science among the Ottomans התפרסם בסתיו 2015 בהוצאת University of Texas Press. באביב 2013 שודרה סדרת ההרצאות בריאות חולי ומוות בחברות מוסלמיות במסגרת "האוניברסיטה המשודרת" בגל"צ.
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive